Abigail G. – McBride High School

Is A Treat Really Worth It?

“Don’t tell me what you value, show me your budget, and I’ll tell you what you value.” (Joe Eiden). We always hear the phrase, “Money doesn’t grow in trees,” but we usually take it as a, well of course it doesn’t considering money is made from trees. As we grow older, our values on things begin to change. We start to learn the value of a dollar. Most of us learn this lesson when we’re neck deep in debt and in our twenties. The few that realize it before then are most often financially stable, and are able to support themselves. After listening to the Think. Tank. Challenge workshop I realized, I’m nowhere near_ close to learning   what the value of a dollar is.

That night, I went home and thought of things I usually buy often. I couldn’t think of anything… until I walked into the grocery store to buy some chips and noticed the price had gone up yet again. Growing up, I probably bought chips every day after school and never thought twice of it. The second a relative gave my cousins and I money, we would nm to the nearest liquor store and buy chips. I thought about how a nominal bag of chips used to cost 99¢, and they even gave you that penny back when you handed them a $1. Then the price slowly increased to $1.10 to $1.35 to $1.50 and now $1.75. I never thought twice of it, it was kind of like oh hey it’s cool if the price goes up I still want chips. But having just came out of the workshop I thought, wow that’s 75¢ more than what it used to be 10 years ago.

If I bought chips every day when I was younger, that’s $5 a week. Say I started buying chips in the 2nd grade with a 180 day school year. If l’ve been buying them for 10 years, that’s 1,800 days. I don’t recall when they changed to $1.50, but if you multiply l 80x1Ox$! SO you get $2,700. But then you have to add in the times I bought 2 bags or the family bag, so say I bought 100 family bags and 100 extra bags of chips. After adding, that’s $3,350. That’s money I could’ve been putting in the bank and collecting some interest to help me prepare for my future. I could’ve bought college books with that.

The Think. Tank. Challenge has influenced my views on the smallest things. Now every time I go to a store and pick up something I don’t entirely NEED, I think, is it really worth it? I could save this to help my future. It might not cost a lot, but literally anything can help your future. Why waste $1.75 on chips that not only cost 75¢ more than it used to, but still contain the around same amount of chips in each bag. Now I truly understand the value of a dollar.